Ogłoszenia parafialne
11 Niedziela Zwykła - 14 czerwca 2026 r.
czytaj więcej
Dziś ofiary składane na tace przeznaczone będą na budowę kościołów
w Archidiecezji Łódzkiej.
Ogłoszenia parafialne
- DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym w przygotowaniu i przebiegu naszego PARAFIALNEGO ODPUSTU KU CZCI NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO. Dziękujemy Asyście Parafialnej; paniom z Akcji Charytatywnej za przygotowanie poczęstunku w Sali Konferencyjnej dla asyst parafialnych z terenu naszego miasta Łodzi; panu Józefowi Kuczce za ofiarowanie pieczywa; organistom panu Andrzejowi i pani Zofii; chórowi parafialnemu; pani Krystynie za dekoracje kwiatową; panu Kamilowi, Arkowi; diakonowi Kamilowi; całej Liturgicznej Służbie Ołtarza na czele z ks. Karolem; ks. Kazimierzowi za wprowadzenie do Mszy Świętej odpustowej i przede wszystkim o. Radosławowi M. Tomczakowi OFMConv. za przewodniczenie Sumie Odpustowej.
- Dziś, z racji minionego Odpustu Parafialnego zapraszamy do naszego kościoła na Koncert zatytułowany: „Twemu Sercu Jezu gramy” w wykonaniu NO NET – zespołu kameralnego Katarzyny Zając Caban. Wystąpi przed nami 11 muzyków Filharmonii Łódzkiej. Górny Kościół, Niedziela 14 czerwca, godz. 16:00. Wstęp wolny.
- Dziś ofiary składane na tace przeznaczone będą na budowę kościołów w Archidiecezji Łódzkiej.
- W poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18:45 spotkanie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania w Górnym Kościele. Obecność obowiązkowa.
- W czwartek godz. 18:00 Kard Konrad Krajewski udzieli Sakramentu Bierzmowania młodzieży i dorosłym z terenu naszej parafii.
- W najbliższą sobotę nie będzie spotkania Rycerstwa Niepokalanej. Natomiast zapraszamy do uczestniczenia we Mszy Świętej o godz. 18:00 w intencji Rycerstwa Niepokalanej: Aby rodziny odczuwały wsparcie wspólnoty chrześcijańskiej w realizacji swojego powołania.
- Zapraszamy na drugi „Spacer po Łodzi” z licencjonowaną przewodnik Anną Drzewiecką, w sobotę, 20 czerwca o godz. 10:00. Spacer odbędzie się w temacie: Początki Łodzi przemysłowej. Zbiórka na Placu Wolności przy ul. Piotrkowskiej. Trasa spaceru: od Placu Wolności przez kamienice, podwórka i inne obiekty do ul. S. Jaracza. Zainteresowanych zapraszamy do Kancelarii celem zgłoszenia udziału. Koszt od uczestnika: 15 zł. Liczba osób ograniczona do 30.
- Spotkanie Żywej Róży z konferencją w III niedzielę miesiąca zostaje odwołane. Kolejne odbędzie się po wakacjach.
- Nadal można zamawiać za Śp. Ks. Infułata Msze św. w Kancelarii Parafialnej. Terminy Mszy św. zamówionych za Ks. Infułata podamy do wiadomości po powrocie Proboszcza z pielgrzymki. Zostaną wywieszone w gablotach przy świątyni oraz umieszczone na stronie internetowej parafii.
- Seniorom z naszej parafii proponujemy wspólny wyjazd wypoczynkowy nad polskie morze do miejscowości Jastarnia. Termin: 14-19 września. Koszt: 1500 zł. Cena obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie i transport autokarem. Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym Korsarz położonym niespełna 100 m od molo i najbliższych plaż od strony zatoki. Bliższe informacje na plakatach oraz w Kancelarii Parafialnej. Wpłata zaliczki 200 zł. Z 44 miejsc pozostało ostatnich 9 miejsc wolnych.
- W ostatnich dniach wpłynęły trzy bezimienne ofiary na Kościół w kwotach: 1000, 200 i 500 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.
- W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Zygmunt Kordala lat 96, Barbara Konieczka lat 71, Leopold Bernat lat 79, Teresa Szczurowska lat 81, Kazimiera Jadwiga Skoczek-Kucharska lat 75, Edyta Gadomska lat 52. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO - 12 czerwca 2026 r.
czytaj więcej
Ogłoszenia parafialne
1. Dziś, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – dzień Parafialnego Odpustu, Msze św. sprawujemy o godz.: 7:00, 8:00, 9:00, 15:00 i Sumę odpustową o 18:00. Mszy św. o godz. 18:00 przewodniczył będzie i naukę odpustową wygłosi o. dr Radosław M. Tomczak OFMConv., wykładowca Śpiewu Gregoriańskiego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Muzyki Kościelnej w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego sekcji polskiej. Po sumie odbędzie się Nabożeństwo Czerwcowe z procesją eucharystyczną. Dziś nie będzie nabożeństwa o godz. 17:30.
2. Kancelaria Parafialna z racji odpustu dziś jest nieczynna.
3. Z racji Odpustu Parafialnego zapraszamy w najbliższą niedzielę na Koncert zatytułowany: „Twemu Sercu Jezu gramy” w wykonaniu NO NET – zespołu kameralnego Katarzyny Zając Caban. Wystąpi przed nami 11 muzyków Filharmonii Łódzkiej. Górny Kościół, Niedziela 14 czerwca, godz. 16:00. Wstęp wolny.
4. W sobotę liturgię sprawujemy w Górnym Kościele.
5. W sobotę liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
6. W sobotę w Łódzkiej Katedrze o godz. 9:30 Święcenia Kapłańskie przyjmie Dn Piotr Wojczyk. Jako Neoprezbiter – nowo wyświęcony kapłan, Ks. Piotr odprawi Mszę św. Prymicyjną w naszej parafii 25 czerwca o godz. 18:00. Już dziś zapraszamy na tę liturgię.
7. Z racji Święceń Kapłańskich 13 czerwca spotkanie Lectio Divina zostaje odwołane. Następne spotkanie odbędzie się po wakacjach.
8. W sobotę przypada 13 dzień czerwca. Zapraszamy na godz. 17:00 na Nabożeństwo Fatimskie.
9. W najbliższą niedzielę ofiary składane na tace przeznaczone będą na budowę kościołów w Archidiecezji Łódzkiej.
10. Nadal można zamawiać za Śp. Ks. Infułata Msze św. w Kancelarii Parafialnej. Terminy Mszy św. zamówionych za Ks. Infułata podamy do wiadomości po powrocie Ks. Proboszcza z pielgrzymki. Zostaną wywieszone w gablotach przy świątyni oraz umieszczone na stronie internetowej parafii.
11. Seniorom z naszej parafii proponujemy wspólny wyjazd wypoczynkowy nad polskie morze do miejscowości Jastarnia. Termin: 14-19 września. Koszt: 1500 zł.
Cena obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie i transport autokarem. Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym Korsarz położonym niespełna 100 m od molo i najbliższych plaż od strony zatoki. Bliższe informacje na plakatach oraz w Kancelarii Parafialnej. Wpłata zaliczki 200 zł. Z 44 miejsc pozostało ostatnich 15 miejsc wolnych.
10 Niedziela Zwykła - 7 czerwca 2026 r.
czytaj więcej
Ogłoszenia parafialne
- W ostatnich dwóch dniach pożegnaliśmy śp. Ks. Infułata Jana Sobczaka. Spoczął na naszym retkińskim cmentarzu. Dziś dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w liturgię Mszy żałobnej i pogrzebowej. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy i dziękczynienie za posługę kapłańską Księdza Jana.
- Od poniedziałku będzie możliwość zamawiania za Ks. Infułata Mszy św. w Kancelarii Parafialnej. Jeśli zamówionych Mszy św. będzie większa ilość (30 Mszy św. bądź więcej) to postaramy się je ułożyć w Msze św. gregoriańskie. Termin Gregorianki podamy po zgromadzeniu intencji. Terminy Mszy św. zamówionych za Ks. Infułata zostaną wywieszone w gablotach przy świątyni.
- Cieszymy się obecnością Diakona Kamila Langierta, który 30 maja przyjął w łódzkiej katedrze święcenia.
Po przyjęciu święceń diakonatu (pierwszego stopnia sakramentu święceń) duchowny zyskuje uprawnienia do pełnienia określonych funkcji liturgicznych, duszpasterskich oraz charytatywnych w Kościele. Posługa ta dzieli się tradycyjnie na trzy obszary: słowa, liturgii i miłości. Diakon nie jest jednak kapłanem, dlatego jego uprawnienia różnią się od obowiązków księdza. Diakon może w zakresie Liturgii i Sakramentów: udzielać sakramentu chrztu świętego, asystować przy zawieraniu małżeństw, rozdzielać Komunię Świętą, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym, przewodniczyć nabożeństwom, wystawiać Najświętszy Sakrament oraz udzielać Nim błogosławieństwa, sprawować sakramentalia. Diakon w zakresie Słowa Bożego może: czytać Ewangelię w zgromadzeniu i głosić homilie i kazania. W zakresie Działalności Charytatywnej: prowadzić dzieła miłosierdzia – koordynować pomoc ubogim, chorym i potrzebującym.
Diakonowi Kamilowi życzymy powodzenia w posłudze (od września) w parafii pw. Św. Maksymiliana w Pabianicach oraz w wytrwałości w ostatnim roku formacji seminaryjnej przed święceniami kapłańskimi. - Dziś, w I Niedzielę czerwca nie będzie spotkania formacyjnego z duchowości Maryjnej. Kolejne spotkanie po wakacjach.
- Dziś podczas Mszy św. o godz. 11:30 Rocznica I Komunii Św.
- Od jutra, od poniedziałku do soboty powracamy z Mszami św. i nabożeństwami do dolnego kościoła. Wznowione zostają prace przy oknach świątyni.
- Nabożeństwa Czerwcowe codziennie o godz. 17:30.
- Pielgrzymów wyjeżdżających do Portugalii - Fatimy (druga grupa) zapraszamy w najbliższy wtorek – 9 czerwca na godz. 4:00 na parking przed świątynią, gdzie będzie oczekiwał podstawiony autokar. Najpóźniej o godz. 4:30 nastąpi odjazd na lotnisko Okęcie w Warszawie skąd grupa wyleci do Lizbony. Prosimy o punktualne przybycie w dniu wyjazdu.
- We wtorek Parafialne Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza na Mszę św. o godz. 18:00. Po niej spotkanie formacyjne w salce Akcji Charytatywnej.
- Spotkanie dla kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania z klas ÓSMYCH odbędzie się we wtorek i środę - 9 i 10 czerwca - o godz. 18:45 w Górnym Kościele.
- W najbliższą środę kolejną rocznicę święceń kapłańskich będzie przeżywał Kazimierz Woźniak. Msza św. w Jego intencji o godz. 18:00. Zachęcamy do wdzięcznej modlitwy za Ks. Kazimierza.
Śp. Ks. Infułat Jan Sobczak święcony był 14 czerwca 1953 r. Msza św. w jego intencji z modlitwą o chwałę nieba będzie celebrowana w niedzielę 14 czerwca o godz. 10:00. - W środę, 10 czerwca (dwa dni przed Uroczystością Najświętszego Serca Jezusowego), po wieczornej Mszy św. zapraszamy do Sali Konferencyjnej na film zatytułowany: „Najświętsze Serce”(oryg. Sacré Cœur) to francuski dokument fabularyzowany z 2025 r., który stał się ogromnym fenomenem kinowym w Europie. Obraz powstał z okazji 350-lecia objawień Najświętszego Serca Jezusowego, których doświadczyła św. Małgorzata Maria Alacoque w Paray-le-Monial. Produkcja w unikalny sposób przeplata dwa plany:
- Historyczno-fabularyzowany: Rekonstrukcja XVII-wiecznych objawień mistycznych oraz losy kultu na przestrzeni wieków.
- Współczesny: Autentyczne świadectwa ludzi, którzy dzięki tej duchowości odnaleźli nadzieję, wyszli z głębokich kryzysów życiowych, samotności i doświadczyli nawrócenia. Wstęp na film wolny. - W piątek, 12 czerwca Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – dzień Parafialnego Odpustu. Msze św. będziemy sprawowali o godz.: 7:00, 8:00, 9:00, 15:00 i Sumę odpustową o 18:00, której przewodniczył będzie i naukę odpustową wygłosi dr Radosław M. Tomczak OFMConv., wykładowca Śpiewu Gregoriańskiego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Muzyki Kościelnej w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego sekcji polskiej. Po sumie odbędzie się Nabożeństwo Czerwcowe z procesją eucharystyczną. Tego dnia nie będzie nabożeństwa o godz. 17:30.
Ponieważ Ks. Proboszcz udaje się z grupą pielgrzymów do Fatimy Ks. Kazimierz w dzień odpustu będzie pełnił jego obowiązki. Pielgrzymi w modlitwie wspólnotowej oraz Eucharystii celebrowanej w Fatimie będą jednoczyli się z parafią przeżywającą Uroczystość Odpustową. - W sobotę liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
- Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnich dniach: Rodzicom dzieci ze SP nr 11 i pozostałych szkół za dar ołtarza - 2550 zł oraz bezimiennie złożoną ofiarę na Kościół w kwocie 200 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom!
- W sobotę w Łódzkiej Katedrze o godz. 9:30 Święcenia Kapłańskie przyjmie Dn Piotr Wojczyk. Jako Neoprezbiter – nowo wyświęcony kapłan, Ks. Piotr odprawi Mszę św. Prymicyjną w naszej parafii 25 czerwca o godz. 18:00. Już dziś zapraszamy na tę liturgię.
- Z racji Święceń Kapłańskich 13 czerwca spotkanie Lectio Divina zostaje odwołane. Następne spotkanie odbędzie się po wakacjach.
- W następną niedzielę ofiary składane na tace przeznaczone będą na budowę kościołów w Archidiecezji Łódzkiej.
- Seniorom z naszej parafii proponujemy wspólny wyjazd wypoczynkowy nad polskie morze do miejscowości Jastarnia. Termin: 14-19 września. Koszt: 1500 zł. Cena obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie i transport autokarem. Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym Korsarz położonym niespełna 100 m od molo i najbliższych plaż od strony zatoki. Bliższe informacje na plakatach oraz w Kancelarii Parafialnej. Zapisy możliwe od jutra. Wpłata zaliczki 200 zł.
- Pomódlmy się w intencji śp. Księdza Infułata Jana Sobczaka oraz zmarłych w ostatnich dniach parafian: Zdzisława Grędy lat 76 i Pawła Kuleczka lat 77.
Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - 4 czerwca 2026 r.
czytaj więcej
Ogłoszenia parafialne
- Wczoraj, 3 czerwca, ok godz. 8:30, opatrzony świętymi sakramentami, zmarł w 100 roku życia i 73 roku kapłaństwa śp. Ksiądz Infułat Jan Sobczak.
Msza święta żałobna w intencji śp. Księdza Infułata zostanie odprawiona w kościele parafialnym w najbliższy piątek 5 czerwca o godz. 19:30.
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 6 czerwca o godz. 10:00 w kościele parafialnym, po której odbędzie się ceremonia pogrzebu na miejscowym cmentarzu parafialnym. Ciało śp. Ks. Infułata Jana Sobczaka zostanie złożone do grobu w centralnym miejscu cmentarza w bezpośrednim sąsiedztwie krzyża, przy skrzyżowaniu alei cmentarnych. - Zarówno piątek jak i w sobotę trumna z ciałem Ks. Infułata zostanie wprowadzona do świątyni ok. godzinę przed rozpoczęciem liturgii. Zachęcamy parafian do wspólnej modlitwy różańcowej. Żywą Róże prosimy o poprowadzenie modlitwy w intencji Ks. Infułata.
- Od poniedziałku będzie możliwość zamawiania za Ks. Infułata Mszy św. w Kancelarii Parafialnej. Jeśli zamówionych Mszy św. będzie większa ilość (30 Mszy św. bądź więcej) to postaramy się je ułożyć w Msze św. gregoriańskie. Termin Gregorianki podamy po zgromadzeniu intencji. Terminy Mszy św. zamówionych za Ks. Infułata zostaną wywieszone w gablotach przy świątyni.
- Dziś sprawujemy Msze św. o godz. 7:00, 8:30, 10:00 i 18:00. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17:30. Nie będzie Mszy św. po zakończeniu procesji.
- W Uroczystość Bożego Ciała i piątek po Bożym Ciele Kancelaria Parafialna będzie nieczynna.
- W I Piątek czerwca zachęcamy do spowiedzi podczas Mszy św. Nabożeństwo I Piątkowepołączone z Czerwcowym. Z racji Mszy św. żałobnej w intencji śp. Księdza Infułata tego dnia nie będzie procesji eucharystycznej.
- W I Sobotę po Mszy św. o godz. 8:00 zostanie jedynie odmówiona Litania do Niepokalanego Serca NMP. Nie będzie pełnego nabożeństwa I sobotniego. Na modlitwie różańcowej zgromadźmy się przy trumnie zmarłego Ks. Infułata.
- Wyjazd autokarowy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę w sobotę 6 czerwca zostaje odwołany.
- W piątek całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. W sobotę Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się po zakończeniu liturgii pogrzebu na retkińskim cmentarzu. Również w sobotę nie będzie procesji eucharystycznej z racji oktawy Bożego Ciała.
- Pomódlmy się w intencji śp. księdza infułata Jana Sobczaka: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…
Niedziela Najświętszej Trójcy - 31 maja 2026 r.
czytaj więcej
Ogłoszenia parafialne
- Przez cały najbliższy tydzień zapraszamy na Msze św. do górnego kościoła. Do następnej niedzieli nie będą wykonywane prace przy oknach świątyni.
- Nabożeństwa Czerwcowe codziennie o godz. 17:30.
- Dzieci Komunijne zapraszamy do udziału w tzw. Białym Tygodniu, który jest dla nich jak oktawa uroczystości I Komunii, tak aby każdego dnia mogły jednoczyć się z Jezusem obecnym w Eucharystii. Dzieci przeżywają Biały Tydzień uczestnicząc w codziennym nabożeństwie Czerwcowym i Mszy św. w górnym kościele. Dzieci po I Komunii Św. zaproszenie do włączenia się w posługę przy ołtarzu.
- W środę po Mszy św. o godz. 18:00 spotkanie z Ks. Karolem dla rodziców i dziewczynek sypiących kwiaty podczas procesji Bożego Ciała.
- Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnich dniach: Rodzicom dzieci przyjmujących I Komunię w sobotę i dziś za ofiarę na kwiaty do świątyni – 1000 zł, na sprzątanie świątyni - 1000 zł. Rodzicom dzieci z ŁSO za dar ołtarza - 2000 zł, oraz Rodzicom dzieci ze SP nr 137 za dar ołtarza - 2240 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom!
- Spotkanie dla kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania z klas ÓSMYCH odbędzie się we wtorek, 2 czerwca, o godz. 19:00 w Sali Konferencyjnej i w środę, 3 czerwca, o godz. 19:00 w górnym kościele.
- Przygotowujemy się do Uroczystości Bożego Ciała. W najbliższy czwartek po Mszy św. o godz. 10:00 przejdziemy w procesji trasą biegnącą ulicami: Retkińską, Al. kard. St. Wyszyńskiego, Przełajową, Florecistów, aby ponownie ul. Retkińską wrócić na teren kościoła. Prosimy o udekorowanie ołtarzy kwiatami przez grupy parafialne wg następującego porządku: Ołtarz 1 (przy skrzyżowaniu ul. Retkińskiej i Al. Kar. St. Wyszyńskiego) - Żywa Róża, Akcja Katolicka i Akcja Charytatywna; Ołtarz 2 (obok bl. 46) - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Apostolstwo Modlitwy za Dusze Czyścowe; Ołtarz 3 (obok bl. 26) - Grupa Modlitewna Ojca Pio, Ministranci i Młodzież; Ołtarz 4 (przy obelisku Bartosza Głowackiego) - Wieczernik modlitwy za kapłanów i Grupa Miłosierdzia.
Zachęcamy do aktywnego włączenia się w procesję. Podejmijmy niesienie chorągwi, sztandarów, feretronów, baldachimu. Szczególnie zapraszamy dzieci komunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.
W dzień Uroczystości Bożego Ciała prosimy o pomoc mężczyzn w rozstawieniu ołtarzy na trasie procesji eucharystycznej. Mogących pomóc mężczyzn prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do Panów Kościelnych. - W Boże Ciało Msze św. będziemy sprawowali o godz. 7:00, 8:30, 10:00 i 18:00. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17:30. Nie będzie Mszy św. po zakończeniu procesji.
- Podczas Oktawy Uroczystości Bożego Ciała w ramach nabożeństwa czerwcowego będzie procesjaz Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.
- W Uroczystość Bożego Ciała i piątek po Bożym Ciele Kancelaria Parafialna będzie nieczynna.
- W I Piątek czerwca zachęcamy do spowiedzi podczas Mszy św. Nabożeństwo I Piątkowepołączone z Czerwcowym.
- W I Sobotę po Mszy św. o godz. 8:00 Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP połączone z modlitwą różańcową.
- W piątek i sobotę całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
- Osoby zapisane na Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę zapraszamy w sobotę, 6 czerwca, na godz. 7:50 na parking przed kościołem. Wyjazd o godz. 8:00. Powrót ok. godz. 19:00.
- Prosimy o przynoszenie do zakrystii ususzonych kwiatów do sypania podczas procesji Bożego Ciała.
- W niedzielę za tydzień podczas Mszy św. o godz. 11:30 Rocznica I Komunii Św. Dzieci rocznicowe zachęcamy do wcześniejszego odbycia spowiedzi sakramentalnej.
- Za tydzień, w I Niedzielę czerwca nie będzie spotkania formacyjnego z duchowości Maryjnej. Kolejne spotkanie po wakacjach.
- W minionym tygodniu, z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Zbigniew Szeląg lat 72, Włodzimierz Adamczyk lat 80. Pomódlmy się w ich intencji: Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…





