Historia
Historia
KONSEKRACJA KOŚCIOŁA NAJŚWIĘTRZEGO SERCA JEZUSOWEGO I KORONACJA OBRAZU
czytaj więcej
Po zakończeniu podziałów parafia NSJ mogła skoncentrować się na wykończeniu własnego kościoła i stabilizowaniu duszpasterstwa. Działania podjęto w dwóch zasadniczych dziedzinach: przygotowania wnętrza kościoła do konsekracji i organizowania stałych zespołów duszpasterskich. Opóźnienie wystroju wnętrza kościoła z powodu budowy kaplic dla nowych parafii okazało się korzystne. Zaistniały nowe możliwości doboru materiałów i technologii. W tym czasie plastycy przygotowali bardziej dojrzałą koncepcję wystroju wnętrza. Do ich grona należeli: architekt kościoła Marian Sordyl, plastyczka Barbara Osińska, Stanisław Janiszewski, rzeźbiarze Krystyna i Tadeusz Solscy, Beata Mirowska, Wojciech Gryniewicz, Kazimierz Żuk, Przemysław Pawłowicz. Wykonawcami byli: Zbigniew Piętkowski, Jan Tomaszewski, firma ABLADOR. Pierwszym etapem przygotowania kościoła do konsekracji było wykonanie i instalacja organów.
Wykończeniem chóru i organów zajęli się architekt kościoła, organmistrz Jan Kokot, Antoni Góralczyk, Jacek i Ryszard Kasprowicz, Sławomir Sjota i Wiesław Niżnik
Zamierzone prace związane z usakralnieniem wnętrza kościoła zostały zakończone. W uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego roku 30 czerwca 2000 roku, w 90 rocznicę erygowania parafii, Ks. Arcybiskup Władysław Ziółek dokonał konsekracji kościoła. Wzięło w niej udział około 60 kapłanów i licznie zgromadzeni wierni całej Retkini.
Po konsekracji i zakończeniu roku jubileuszowego wśród duszpasterzy i zespołów parafialnych wyłoniła się myśl podziękowania Bogu za otrzymane łaski. Uważano, że na tle historii Retkini ostatnie lata zaowocowały dużymi osiągnięciami zarówno w kościele NSJ, jak i nowo powstałych parafiach. Podjęto więc decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym co tydzień modlono się powierzając wszystkie sprawy, problemy Kościoła retkińskiego i indywidualnych osób. Obraz i korony były ufundowane jako pierwszy dar w nowo budowanym kościele. Oficjalną decyzję podjął Ks. Proboszcz wraz z Radą Parafialną wiosną 2001 roku.
Inicjatywę tę poparli Ojcowie Redemptoryści: O. Marian Sojka – wykładowca Instytutu Edukacji Narodowe i Dyrektor Domu OO. Redemptorystów w Skarżysku Kamiennej – O. Zbigniew Pieńkos. Potwierdzili oni zasadność koronacji. Podjęli się też przygotowania parafii, przeprowadzając dwukrotne rekolekcje. Dziewięciomiesięczną Nowennę przeprowadził Ksiądz Proboszcz. Na jego prośbę a także na prośbę Rady Parafialnej, przedstawicieli zespołów, Ks. Arcybiskup Władysław Ziółek wydał dekret koronacji obrazu na prawie diecezjalnym. Uroczystość koronacyjna obrazu Matki Bożej odbyła się 19 maja 2002 roku w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Przed nałożeniem koron Ksiądz Proboszcz wraz z delegacją złożyli swoje świadectwa oraz księgę świadectw o doznanych łaskach przez pośrednictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W koronacji uczestniczył Ojciec Prowincjał Ojców Redemptorystów, ojcowie Redemptoryści, kilkudziesięciu księży, liczne delegacje, artyści, telewizja, Radio Maryja i ponad 5000 wiernych
Po koronacji zawiązał się Apostolat Maryjny, który w oparciu o Statut podjął się szerzenia kultu maryjnego i troski o obraz koronowany. Powstała też nowa Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zobowiązano się do otwarcia kościoła w każdą sobotę i całodziennej modlitwy. Kopia obrazu koronowanego nawiedzała rodziny w parafii.